Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

İlk gece, gerdek gecesi

 

İlk gece, gerdek deyimi kullanıldığı gibi  genellikle “ilk ilişki” deyimini de kullanılmaktadır. Çünkü  kadınların ve erkeklerin belli bir yüzdesi, evlenmeden önceki dönemde de  ilk cinsel deneyimlerini yaşamaktadırlar.

Kadında olduğu kadar  erkekte “ilk cinsel ilişki” deneyimi tabii ki çok önemlidir. ilk deneyim, ilk ilişki , anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanama ve beraberinde çoğu durumda ağrının da  yaşandığı bir durumdur. Hazırlıksız, bilinçsiz,  uygun olmayan koşullarda ve özellikle bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkek ile  beraber yaşanan ilk deneyimin kadında  kalıcı psikolojik etkiler yaratması  mümkün olmaktadır. Ülkemizde halk arasında ilk ilişki ye “zifaf” veya “gerdek” de denmektedir.

İlk ilişki , ilk cinsel ilişki  çok ağrılı mıdır?

Kadının kendisini psikolojik olarak  tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle”  cinsel bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması , zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarı nın yırtılması, bozulması  esnasında  hemen hemen hiç  , yada çok az bir ağrı hisseder. Tabi burada çiftlerin tutumu kadar kızlık zarının anatomik yapısı da önemlidir.

İlk cinsel birleşme sırasında kızlık zarında  mutlaka kanama ve ağrı olur mu?

Her zaman kanama olmayabilir ve kanama olmaması kadının bakire olmadığı anlamına da tabii ki  gelmez çünkü  her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmış ise  kızlık zarı yırtılmadan, bozulmadan kalır, buna halk arasında “esnek kızlık zarı” da denmektedir.Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleşmeyebilir. Bunu en sık görülen sebebi ise sanıldığı gibi her zaman  kızlık zarının normalden  kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesi ve korkmasıdır yani psikolojik nedenlerdir. İlk gece korkusu tabii ki büyük etkendir.İlk gece korkusu her zaman kadında değil erkekte de olmaktadır.Bazı durumlarda da kızlık zarı normalden kalın veya septalı gibi değişik anatomik yapılara sahiptir ve ilişki ile kızlığın yırtılması mümkün olmamaktadır. Bu durumda bir kadın doğum uzmanı tarafından küçük bir operasyon ile kızlık zarının açılması gerekmektedir.


İlk gece, ilk ilişki ile olan kadındaki kanama ne miktarda olmaktadır?

Kızlık zarının yırtılması sırasında  yırtık alan bazen kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. Deflorasyon  (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak isimlendirilen bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan cinsel girişimden kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde cinsel girişimi sürdürmüş ve yırtık olması gerekenden daha büyük olmuştur. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte kendiliğinden durmaktadır. Fakat bazen özellikle kalın olan kızlık zarı durumunda kanama fazla ve kontrolsüz olabilmektedir. Aynı şekilde geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden kanamalar da söz konusu olabilmektedir. Eğer ilk ilişkiye bağlı bir kanama var ise kızlık zarındaki  yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi yada geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur.

İlk gece korkusu  hem kadında hem de erkekte nasıl aşılır?

İlk gece korkusu çiftler için genellikle bir kabus olmaktadır.Erkeğin kadını, kadının erkeği tanıması genellikle, evliliğin ilk gecesinde olur. Çiftlerin ilk geceye yüklü bir heyecan potansiyeli ile girerler ve ilk gece korkusu epey baskındır. Kolay değildir bu. Bir yanda büyük bir aşk ve o günün yorgunluğu, öte yanda, bu konudaki bilgisizlik ve çoğu yörelerde kapıda bekleyenler ve bitmeyen “gerdek gecesi” formaliteleri.
Herhangi bir cinsel ilişkide heyecan, bilgisizlik, güvensizlik ile korku varsa, cinsel performans düşer, yani başarısızlık kapıdadır. Bu da çiftlerde paniğe neden olur.Başarılı bir ilk gece için kadının yapması gereken; eşine hazır olduğu yada hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. İlk gece erkek de kontrolü kadına bırakmada gönüllü olmalıdır. Erkek ise kadının kendisinden farklı doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Kadının ileri cinsel hayatını da göz önünde bulundurarak erkek ilk ilişkide aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.Bunu ilk gece erkek içinde son derece gerginlik yaratan bir durum olduğu göz önüne alınmalıdır.Kadının ilk cinsel deneyiminde erkeğin üzerinde düşen görev fazla olacağından, onda da gerginlik ve korku olması normaldir.

İlk gece erkek üzerine etkisi nedir

İlk gece erkek üzerine sanıldığından daha fazla etkilidir ve gerdeğin sihirli anahtarı erkeklerin elindedir ve onların sakin olma durumuna bağlıdır. Genç kızımız, romantik benzetme ile, narin bir kuş gibi heyecanlı ve titreyiş içindedir. O gece hakkındaki kuşkuları güvensizliği ve de korkuları vardır. Erkeklere gelince; onların işi de zordur. Çünkü kadınlar yatağa uzandıklarında, cinsel birleşmenin koşulları oluşmuş demektir. Ama erkeklerde ereksiyon dediğimiz, yani penisin sertleşmesi olayı sorun yaratabilir. Çünkü bu mekanizma, istem dışı çalışır. Beyinden gelen bir uyarı, bu mekanizmayı ateşleyici rol oynar ama, olayın gerçekleşmesi çok daha karmaşık koşullara bağlıdır.Heyecan, buna bağlı ereksiyon sorunu yanında, erken boşalma, kızlık zarının erkeğe yansıyan korkuları gibi tüm ayrıntılar, erkeği olumsuz etkiler.
Erkeğin, özellikle ilk cinsel ilişki girişimi gerdek gecesi olacaksa, böyle bir durum başarılı olup olamayacağı kaygısına neden olur. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkek, bu tedirginlikle başarısızlık korkusu (Performans anksiyetesi) yaşar ve bu heyecanla da sertleşme sağlayamaz. Erkek o gece kendini ispatlamak zorunda bırakıldığında bu yoğun stres altında başarısızlıklar da yaşanabilir. Bu durum devamında da bir cinsel stres haline gelebilir. Tam da bu noktada eşinin ve veya çevrenin olumsuz etkisi, beklentilerin karşılanmadığı hissiyle özgüveninin de yitirmesine sebep olur ve kısır döngüye girerek, aylar boyu sertleşme sağlayamaz.

İlk gece erkekte performans anksiyetesi nedir ?

Erkekte performans anksiyetesi, özellikle cinsel bilgi ve deneyimi yeterli olmayan kişilerde bir kez yaşanan sertleşme güçlüğünün ardından bile ortaya çıkabilen, sıklıkla geçici ve hafif olarak yaşanan bir durumdur. Kişi, her seferinde yine sertleşme sağlayamayacağı ya da sağlasa bile sürdüremeyeceği, ve eşinin tatmin olmayacağı gibi takıntılarla meşgul hale gelir. Daha cinselliği düşünmeye başladığı anda, asıl odaklandığı konu zevk almak ya da doyuma ulaşmak değil, ‘başarıya ulaşmak’ haline gelir.

 İlk gece başarısızlığı  çiftleri nasıl etkiler?

Sıklıkla görülen bir durum çiftlerin bazen bu olumsuzluğu kabullenip hiç doktora başvurmamasıdır. ilk girişimdeki başarısızlıktan sonra her iki çiftte genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünür. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince kadında sıkıntı, gerginlik , kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar. Bu nedenle uzmanların önerisi en azından 1 hafta kadar bekleyip, sorunu kendi başlarına çözemezlerse profesyonel yardım almalarıdır.

 

...