Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Klitoris

 

Klitoris kadının en hassas cinsel organı olup , kadınlarda vajinanın hemen üstünde bulunan  önemli bir erektil cinsel organdır. Dış dudakların yani labia minoraların  üst kısmında birleştikleri yerde küçük kabarcık şeklindedir.  Kasık kemiklerinin birleştiği noktanın ortasında olup, küçük dudakların yukarda birleştiği kısma dek klitoris  uzanır..

Büyük dudaklar arasındaki yumuşak dokunun içinde yerleşiktir. Halk arasında venüs tepesi veya bızır olarak da anılır. Anatomik olarak erkekte penisin embriyolojik ve anatomik karşılığıdır.

Klitoris ayrıca  oluş ve yapı açısından incelendiğinde erkeğin cinsel organına çok benzemektedir.Gerek penis gerekse klitoris hamileliğin üçüncü ayında henüz yeni belirginleşmeye başlayan embriyoda oluşmaktadırlar. Doğacak olan genetik olarak eğer erkekse üçüncü ayda penis meydana gelir, eğer kız ise klitoris belli belirsiz oluşur. Erkeklerde penise uzanan meni ve idrar yolları aynı çıkış noktasına sahiptirler. Kadınlarda ise gerek idrar gerekse döl yolu klitorisin dışında olup, çıkış noktaları  da tabii ki ayrıdır.Ancak klitoris penis gibi orasından bir idrar yolu-kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz, orgazm ve duyu  alınmasıdır. Bu ayrılıkların dışında klitorisin yapısı penise çok benzemektedir. Peniste olduğu gibi klitoris de süngerimsi uzun damarlardan meydana gelmektedir. Klitorisin ucu peniste olduğu gibi sertleşmektedir. Penis ucunun koni biçiminde olmasına karşılık, klitorisin ucu yuvarlaktır, fakat tıpkı peniste olduğu gibi klitorisin ucuna da «başçık» denilmektedir. Penis gibi, klitoris de başçıkta kümeleşen sinir uçları bakımından yoğundur. Buradaki sinir uçlarının duyarlılığı penis ucuna oranla çok daha fazladır.

Klitoris üzerinde ortalama 80000 sinir uçları  vardır. Bu rakam penisteki sinir sonlanmalarından iki katı olmakla beraber, tüm organlardaki sinir hücresi sonlanmasından fazladır ve kadının en hassa duysal cinsel  organıdır.Klitorisin kalınlığı kadındaortalama 3 mm kadardır.

klitoris resimleri doktornevra.com sitesinden alınmıştır

 

Klitoris ve cinsellik

Klitorise halk arasında "bızır" adı verilir ve  kadının başlıca zevk alma organıdır. Klitorisin cinsel uyarıyı attırarak doyuma ulaştırmayı  ve orgazm olmayı sağlamanın dışında hiçbir işlevi yoktur. Klitoris küçük bir penis gibi görünse de onun aynı işleve sahip olduğunu düşünmemek gerekir. Her ne kadar iki organda, aynı bölgede bulunuyor ve kan dolaşımı sayesinde kan ile doluyor ve kabarıyorsa da, bunlar farklı iki organdır. Klitoris cinsel uyarı sırasında kabarır ve dokunmaya karşı çok hassaslaşır.

Kadınların dörtte üçünün klitorisleri yeterince uyarıldığında cinsel doruğa ulaşabildiği tespit edilmiştir.Kadın cinselliğinde klitorisin iki önemli işlevi vardır. Bunlardan biri dokunma uyaranlarını alıp çok sayıda sinir ucu ile  beyne ulaştırır ve orada ikinci görevi olan dönüştürücülük işleviyle bunları cinsel haz yaşantısı veren cinsel uyaranlara dönüştürür. Bu denli önemli, uyarıcı rol oynayan bir organa sahip olan tek memeli varlık kadındır.

Klitoris, cinsel ilişki-seks sırasında, sürtünme sonucu en yüksek hazların sağlanacağı bölge olup, cinsel ilişki dışında oynanması halinde de benzeri yüksek duyumlar elde edilir. Klitorisle oynanma işine dişinin mastürbasyon yapması denir. Kadındaki orgazmın büyük kısmı klitoral orgazm dır

...