Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Penis ve cinsellik

 

Penis kelime anlamı olarak kuyruk anlamına gelmektedir. Penis içinde uzunlamasına süngerimsi dokular içeren ve içinde idrar ve meninin geçtiği kanalı içeren en önemli  erkeklik organıdır .Penis erkekte iki uyluk arasında,  torbaların yani skrotum’un önünde sarkık olarak bulunan silindirik yapılı bir organdır.

 

Penis Hem çiftleşmeyi, hem de idrar iletimini sağlayacak şekilde çift fonksiyonlu bir oluşumdur ve  genital organ olma özelliği ancak ergenlikten sonra kazanılır. Erişkinde uzunluğu olağan duruşu ile (yumuşak hali) ereksiyondaki duruşu (katı hali,sertleşmiş hali) arasında farklılık gösterir. Normal konumda serbest bölümü 6-8 cm iken ereksiyonda yani sertleşme ile 12-14 cm'e çıkar. Üzerini kaplayan deri ince ve nispeten kılsızdır. Derin fasya tabakasına penis gevşek olarak tutunması nedeniyle hareketlidir. Deri altı yağ dokusu hemen hemen hiç yoktur. Bu durum, kişinin ağırlığında oluşan değişikliklerin penis kalınlığına yansımamasını açıklar.

Penis boyutu ne olmalıdır?

Cinsel heyecan ile beyin bu organın içindeki süngerimsi dokulara hızla kan pompalar ve penis de sertleşerek birleşmeye hazır hale gelir. Penis sertleşme halindeyken boyuna ve de enine büyür. Ergenliğe ulaşmış bir erkeğin penisinin ortalama uzunluğu gevşek halde 5 ile 9 cm arasında, sertleşme halindeyken penis ortalama 16 cm boyunda olur. Bununla birlikte penisin büyüklüğü kişiden kişiye farklılık  da gösterebilir. Yaygın olarak halk arasında bilinenin aksine penisin büyüklüğü, deri rengi ile ilgili değildir, yani kısa boylu birinin penisi uzun boylu birininkinden daha büyük veya bir siyah ırka ait kişininki bir beyazdan daha küçük olabilir.
Penis boyu ortalama 16 cm olmakla beraber 11-18 cm arası penisler normal büyüklükte kabul edilmektedir. Ayrıca penisin normal ereksiyon dışındaki durumu ile sertleşme durumu arasında büyük farklar olabilir. Yani penis sönük iken çok iri gözüken bir penis sertleştiğinde daha büyük bir hal almayabilir.

Peniste Sertleşme ( Ereksiyon ) Nasıl olur? Fizyolojisi Nedir?

Erkek dış üreme organı olan penis, idrar boşaltma ve cinsel birleşmeyi sağlamaktadır. İdrar boşaltma işinde yalnızca bir boru görevi yapmaktadır. Ancak, cinsel birleşim anında önemli fizyolojik değişimlere uğramaktadır. Penis olmazsa cinsel birleşim de gerçekleşemez. Penisin sertleşmesi iki şekilde olur.
- Bunlardan biri, yöresel uyarı sonucu ortaya çıkan hafif sertleşme,
- Cinsel birleşme isteğiyle ortaya çıkan gerçek sertleşme ve irileşme. Penisin gerilmesi fiziksel ve psikolojik nedenlere dayandığı gibi duygusal yaşantılarla da ilişkilidir. 
Penisin doğal fonksiyonları ancak cinsel birleşimde ortaya çıkar. Cinsel doygunluğa erişmek için ergenliğe yeni ulaşmış gençler oldukça güçlük çekerler. Penis cinsel uyarı ve orgazm anında en sert halini alır. 
Erkeğin cinsel hareketinin en önemli ön koşulu, erkeklik organının sertleşmesidir. Boşalma sırasında süngersi kısım atardamar kanı ile dolar. Bu nedenle penis sertleştiği zaman ısınır ve nabzın atışı burada görülebilir. Sertleşme üç etkene bağlı olarak oluşur:
- Doğrudan doğruya penisin baş kısmına ve penisin çevresine yapılacak uyarma hareketi beyne iletilir; bunun sonucunda bir refleks hareketi ile kan sünger dokuya akar, penisin sertleşmesini sağlar.
- Duygusal heyecanlanma sonucu sertleşmede, doğrudan doğruya beyin sertleşme emrini verir. Bu durum yetişme çağındaki erkeklerde bölgesel uyarılmalardan daha çok görülür.
- İdrar torbasının dolu olmasıyla refleks hareketi şeklinde görülen sertleşmelere ise sabah erken saatlerde rastlanır.  
 Cinsel heyecan sırasında sertleşme ile birlikte penisin kök kısmında, sağ ve sol taraflarda bulunan salgı bezleri kaygan bir sıvıyı idrar borusuna salgılar. Bu sıvı penisin baş kısmını nemlendirir ve böylece penisin kadın cinsel organına girmesini kolaylaştırır. Salgılama, doğrudan doğruya penise dokunmakla artırılabildiği gibi, daha önce oluşan ruhsal ve cinsel heyecanlar sonucu da ortaya çıkabilir. 

Penis büyüklüğünün cinsel başarı ile  ilişkisi nedir?

Bütün erkekler penislerinin büyüklüğü ile ergenlik önemleri itibarıyla  yakından ilgilidirler. Bu kendileri için  bir erkeklik gücü daha doğrusu bir güç sembolü haline gelmiştir. Erkekler cinsel organlarıyla gurur duyarlar ve  övünürler. Erkeğin cinsel organına verilen güç soyunmayla beraber korkunç bir yarışa girer. Boyut, gücü simgeleyen bu organın yega
ne, tek  güvencesidir. Gören kadının kıyaslama imkanına kavuşması cinsel organı iri boyutlarda olmayan bir erkek için sonun başlangıcıdır.
Erkekler arasında da penis boyutunda odaklanan rekabetin bir trajediye dönüşmesi cinsel kimliğin yalnızca bu organa indirgenmesinden de  kaynaklanır. Fakat seks te önemli olan penisin boyu değil, işlevidir. Yani, sizin penisinizle yapabildikleriniz bunu da duygularınızla birleştirmeniz en önemli olanıdır. İri bir penise sahip olacağınıza (ki  normal sınır üztünde olan 18 cm ve  üstü penisler genelde ilişki sırasında kadına zevk yerine acı vermektedir) sertliğini uzun süre tutabilen daha küçük bir penise sahip olmak daha avantajlıdır. Her ikisi de bir arada olursa hiçbir zararı yoktur. Tabii ki büyüklük olarak normalin altındaki penislerde hem cinsel ilişki sırasında sorun yaratabilecek hem de psikolojik yönden erkekte ciddi sorun yaratacaktır.

Penisin Büyüklüğü Ve Orgazm Arasında Bir İlişki Var Mı?

Bilimsel olarak yapılan çalışmalar, orgazmın şiddeti ile penis büyüklüğü arasında bir ilgi olmadığını ortaya koymuştur. Gelelim penisin kaç santim olması gerektiğine uzmanlar, üreme işlevini gerçekleştirebilmesi için penis uzunluğunun vajina derinliğiyle eşit olması gerektiğini belirtiyor. Yani, vajinanın ebadı 9 santim olduğuna göre penisin üreme için gerekli olan boyutunun da en az 8 santim olması şart. Penisi cinsel yaşamda haz alma aracı olarak düşündüğümüzde ise boy ve kalınlık için tam bir ölçü vermek mümkün değil. Uzmanlar, peniste 10 – 12 santimlik boy ve 1,5 – 2 santimlik kalınlığın partnere cinsel haz verebilmek için yeterli olduğuna dikkat çekiyor.
Ancak orgazm beyinde gelişen bir olaydır, kişinin psikolojisi ile yakından ilgilidir. Uzun ve kalın bir penisi görmek bir kadını daha fazla heyecanlandırabilir ve ilişkiye doğru yönlendirebilir. Ayrıca penisin normal durumu ile sertleşme durumu arasında büyük farklar olabilir. Yani sönükken çok iri gözüken bir penis sertleştiğinde daha büyük bir hal almayabilir.
Eğer bir kadın, sırf bilgisizlikten ötürü, büyük bir penisin kendisine daha çok zevk vereceği düşüncesine saplanmışsa ve bu saplantıdan ötürü küçük penisler kendisine psikolojik bir haz vermiyorsa, sorun organ büyüklüğünden değil, yalnızca bir psikolojik koşullanmadan kaynaklanmaktadır.

Penis büyütme nasıl yapılır?

Normalin altındaki penisler erkekler için sorun olabildiği için penis büyütme için değişik yöntemler seçilmektedir. Bugün ürologlar ve plastik cerrahlar tarafından  yeni ameliyat teknikleri sayesinde penis boyları uzatılabilmekte, ince penisler çeşitli yöntemlerle daha iri hale getirilip kalınlaştırılabilmektedir. Çok başarılı sonuçların yanı sıra pek sonuç alınamayan ameliyatlarda da olmaktadır. Bu tip ameliyatların her isteyene yapılamayacağı sadece ve sadece çok gerekli vakalara yapılması gerektiğini bildirmek isterim. Bu arada en çok sorulan sorulardan olan piyasada satılan penis büyüttüğü iddia edilen vakum pompaları (penis büyütücüleri)  satılmaktadır ve sonuçlar ile etkileri tartışmalıdır.

...