Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Kadın genital anatomisi, cinsel anatomi

 

Kadın genital anatomisini incelerken  genital  cinsel organları incelerken dış genital bölge ve iç genital bölge olarak incelemek gerekmektedir. Kadınlarda dış genital organlar olarak  büyük dudaklar  (labia majora), küçük dudaklar (labia minora ), klitoris, kızlık zar  (hymen) gözlenir

Kadınlarda iç genital organlar ise daha çok doğurganlıkla  ile ilgili olup  hazne (vajina), rahim ağzı (serviks) ,rahim  (uterus) , tüpler  (tuba)  ve yumurtalıklar (over) olarak izlenmektedir. Kadın cinsel organlarını ve cinsel yapısını incelerken dış organlardan iç organlara doğru sınıflamak gerekmektedir.

Kadının dış genital organları;

Labia majora ( büyük dudaklar )

Dışarıda her iki yanda birer tane olmak üzere yukarıdan aşağı doğru uzanan, içlerinde bol miktarda ter ve yağ bezleri, iki deri kıvrımından oluşmuşlardır. Üst kısımları daha çok olmak üzere kıllarla örtülüdür ve pubis olarak isimlendirilen üst kısma doğru uzanır. Cinsel ilişki , cinsel birleşme sırasında kanlanmaları artıp ödemlenip şişerler.Erkekte torbaların yani skrotum ‘un  anatomik karşılığıdır.

Labia minora ( küçük dudaklar )

Vajina  girişinde  yaprak biçiminde iki küçük deri kıvrımıdır.Büyüklükleri kişiye göre farklı olabilmektedir.Hatta bazı kadınlarda biri büyük biri daha küçük orantısız  olabilmektedir. Orantısız olduğu zaman bazı kadınlar “genital organ estetiği, cinsel organ estetiği” yani “labioplasti” yaptırmaktadırlar 

Klitoris ( bızır )

Klitoris kadın cinsel organının üstünde küçük dudakların bittiği yerde bulunur ve  bol miktarda sinir,duyu hücresi barındırır. Erkekteki penisin karşılığıdır .Kanlanması  fazladır . Cinsel ilişki sırasında sertleşir ve duyarlılığı sağlar. Klitoral orgazm klitorisin uyarılması ile olmaktadır .

Üretra ağzı

Üretra ağzı klitorisin hemen altında idrar torbasının  dışarı açılıp idrarın aktığı bir çeşit  deliktir. Gerektiğinde sonda buradan mesaneye takılır. Bazen burada polip benzeri oluşumlar “üretral karenkül” oluşabilmektedir.

Kızlık zarı (Hymen)

Kızlık zarı, hymen vajina girişinden, introitustan,  yaklaşık 1- 1,5  cm  sonra oluşmuş ince bir deri kıvrımıdır. Zarın ortası, adet kanamasının ve akıntıların  dışarı atılmasını sağlayacak biçimde açıktır. Çok nadir olarak kızlık zarı  tümüyle kapalı olabilir ( hymen imperforatus)  ve bir operasyon ile kesilmesi gerekmektedir. İlk cinsel ilişki sırasında zarda yırtılma olur ve her zaman kural  olmasa da bir miktar kanama görülür. Kanama miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir.  Bazen ortadaki delik büyük olup kızlık zarı ilişki sırasında “esner” ve yırtılmaz, Buna halk arasında “esnek kızlık zarı” denmektedir. Kızlık zarının  bilinen herhangi tıbbi bir görevi yoktur.

Perine bölgesi

Perine  bölgesi ile kast edilen vulvanın arka kısmından makata açılan kısımdır. Doğum esnasında  bebeğin başının çıktığı sırada esneyen bölgedir ve normal doğumda doktor tarafından bu bölgeye  epizyo kesisi yani “doğum kesisi” yapılır.

Anüs  makat

Bağırsakların dışarı açılan kısmıdır ve dışkı bu bölgeden yapılır. Burada en sık gözlenen şikayet “hemoroid” yani “basur” dur.. 

(kadın genital bölge resimleri kizlik-zari.net sitesinden alınmıştır)

Kadının iç genital  cinsel organları

Vajina ( hazne , vajen )

 Vajina 8-9 cm uzunluğunda ,15 cm’e kadar uzayabilen ve 10 cm kadar genişleyen elastik tüp şeklinde  bir cinsel organdır. Cinsel ilişki nin olduğu bölgedir.  Vajina önde mesane ,arkada rektum  ile komşudur . Normal doğumda bebek bu kanalı geçerek dünyaya gelir. Doğum sırasında genişlemesi veya yırtıklar oluşması sonucu kadınlarda cinsel sorunlar oluşur ve bunun giderilmesi için  bir çeşit cinsel estetik “vajina estetiği” veya diğer ismi ile “vajinoplasti” ameliyatı yapılır.

 Rahim ( uterus )

Rahim armut biçiminde  6-8 cm boyutunda olup içi endometriyum olarak isimlendirilen bebeğin yerleştiği bir tabaka ile kaplı olan bir organdır.Gebelikte  8 cm ‘lik bu organ mucizevi bir şekilde incelip büyüyerek tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşmaktındır ve doğum ile birlikte hızla küçülerek 40-45 gün içinde eski halini almaktadır. Rahim içindeki bu  endometriyum her ay adetin bitmesiyle hormonların etkisiyle kalınlaşmaya başlar ve eğer gebelik olmaz ise  adet kanaması olarak bu bölge  atılır. Rahimde en sık görülen sorun ise “myom” adı verilen iyi huylu  yapılardır.

Rahim Ağzı (Serviks)

Rahimin en alt kısmına  rahim ağzı yani serviks adı verilir. Kadındaki cinsel  kanserlerin en sık olduğu bölgelerden olan serviks  çok sık enfeksiyonlara maruz kalabilir ve erozyon denilen rahim ağzı yarası bu bölgede sıklıkla oluşur Smear testi de bu bölgeden alınarak”rahim ağzı kanseri” taraması yapılır.

Tüpler ( tuba uterina )

Fallop tüpleri rahmin her  iki yanından doğru uzanan 8 - 10 cm uzunluğunda boru şeklinde ince uzun olışumlardır. Tüpler  tarafından  yumurtalıktan atıldıktan sonra yakalanan yumurtanın sperm tarafından döllenmesi de bu bölgede  yani tüplerin içinde gerçekleşir. Döllenmiş olan yumurta daha sonra tüp kanalından rahim içine taşınır. Tüpler  dış gebeliklerin de en sık olduğu bölgedir.Dış gebelik ektopik gebelik olarak da isimlendirilmektedir.

 
Overler ( yumurtalıklar )

Overler yani yumurtalıkları  rahmin her iki tarafında iki adet olarak bulunup boyutları ortalama  3.5 x 2.5 cm ‘dir ve üzerleri pürüzlü olup düzensizdir. Genç kızlarda ergenlik  çağının başlaması ile birlikte hormonların etkisiyle her ay bir  yumurta  olgunlaşır ve  adet döngüsünün ortasında yumurtalık dışına atılır. Atılan bu yumurta tüp tarafından yakalanır. Döllenme gerçekleşir ise gebelik oluşmaktadır.

...