Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

Vajina estetiği, genital estetik

 

Kadınlar, genital organların doğumsal yapısı, normal vajinal doğumlar, enfeksiyonlar gibi fiziksel rahatsızlıklar sebebiyle ouluşan değişimler sonucu kendi genital organlarından hoşnut ve barışık olmayabilirler. Bu hoşnutsuzluk cinsel ilişkilerinde tatminsizliğe sebep olabilmekte ve kadın doğum uzmanlarına bu sorunun çözümü için başvurmaktadırlar .

 

Genital estetik nedir, vajina estetiği , labioplasti  nasıl yapılır?

 Bu durum en çok vajinal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesine, genişlemesine ve daha sonra asla normal halinde dönmemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da tavsiyemiz bir jinekolog ile görüşerek eğer gerek var ise operasyona karar verilmesidir. Doğru karar verildiğinde yapılacak operasyon sonrasında da hastalar sonuçtan memnun olmaktadırlar ve cinsel açısından kendilerine olan öz güvenleri artmaktadır.

Genital yapı, genital estetik (vajina estetiği) için bir kaygı mı?

Kadınlarda doğuştan var olan ya da daha sonraları çeşitli doğum, travma gibi nedenlerle gelişen genital gölgedeki şekil ve yapı bozuklukları , kadının seksüel hayatını hatta günlük yaşantısını olumsuz eykileyip bir kabusa dönüştürebilmektedir. Sonuç olarak zamanla cinsel ilişkiden soğuma, cinsel ilişkiden kaçınma hatta takıntı şeklinde cinsel organının yapısını düşünme, utanma veya anksiyete gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Oysa sağlıklı ve mutlu bir cinselliğin yaşanması , öncelikle kadının kendine duyduğu özgüven ile doğrudan alakalıdır. Partneri tarafından beğenildiğini hissetmek de cinsel yaşamda önemi bir rol oynamaktadır. Seks ten kaçınan veya cinsel ilişkiden yeterince haz alamadığından şikayetçi olan kadınların sorunlarının altında yatan en önemli nedenlerden biri, cinsel organlarıyla ilgili estetik kaygıların olmasıdır.

Genital estetik sorunlar en sık ne şekilde olmaktadır? Küçük dudaklarda düzeltme ve vajina estetiği, labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Genital estetik sorunlardan en sık rastlananları, dış ve iç dudakların büyüklüğü, asimetrik olmaları ve sarkmalardır. İç dudaklar (labia minora), klitorisin üst kısmından başlayıp vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı deri yapılarıdır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilsede ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını rahatsız ederek genital estetik ameliyatı için arayışlara itebilmektedir.. kadınlarda bazen dış dudaklar , büyük dudaklar yani diğer ismi ile labium majuslar doğumsal olarak normalden uzun,iri ve büyük olabilir. Bu gibi anatomik yapısal bozukluklarda cinsel ilişki sırasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya sebebiyet veremektedir. Küçük dudakların büyüklüğü nedeniyle dar kıyafetler ve pantolonlar giyemeyen ,istediği iç çamaşırı kullanamayan, mayo giymek istemediği için rahatlıkla çıkamayan hatta kocasından utanıp yataktayken ışıkları karartıp partnerlerine de çıplak görünmek istemeyen kadınlar vardır. Aynı sorunlar hatta daha sık olarak dış dudakların asimetrik olması durumu (dış genital dudaklardan biri büyük diğeri küçük olması) da hem psikolojik hem de yapısal olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu gibi genital estetik sorunlarının olduğu durumlarda tedavi ve kozmetik amaçlı estetik cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir, bu ameliyatlara “vajina estetiği” veya “labioplasti ameliyatı” dnmektedir.
Vajina estetiği ( genital estetik ameliyatı), labioplasti ameliyatı genellikle doktorun tercihine göre lokal (bölgesel uyuşturma) veya genel anestezi altında 30 - 35 dakika süren bri müdahale, operasyon olup burada kullanılan dikişler kendiliğinden eridiği için n dikiş almaya da gerek yoktur. Küçük dudakları düzeltmek için yapılan bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, hamile kalmaya ve normal doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Vajina estetiği, genital estetik ameliyatından sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşanmaz ,ameliyat bölgesinde aşırı derecede dayanılmaz derecede ağrı ve yanma olmaz. Genital estetik ameliyatı (labioplasti ameliyatı) sonrası yara iyileşmesi genellikle 7-10 günde tamamlanır. Ameliyattan ortalama 1 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Aradan 2-3 ay geçtikten sonra dıştan bakıldığında ameliyat izi genellikle fark edilmez

Vajina genişliği ve vajina estetiği, genital estetik ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Kadınlarda sorun olan diğer bir genital estetik sorunu da vajina genişliğidir. Vajina genişliği ve vajina bolluğu kadınların cinsel ilişki sırasında yeterince haz almalarını engeller. Üstelik cinsel bir sorun olan vajina genişliği sadece bununla da kalmaz; kadınlar, genişleyen ve büyüjen vajinaları yüzünden idrar kaçırma, dışkılama sorunları gibi sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalabilir ve sıkıntı yaşayabilirler.

Vajina genişliğinin bir çok sebebi vardır. Vajina genişliği genetik olabileceği gibi doğumlara bağlı bazı kadınlarda normalde vajina büyük veya geniş olabilir. Fazla sayıda, sık cinsel ilişki, kürtaj , birden fazla doğum , doğumda bebeğin çok iri olması, vakumla doğum ,normal doğumdan sonra düzgün onarılmayan veya hiç onarılmayan yırtıklar veya doğum sonrası dikişlerde açılma olması, menapozda yaşın ilerlemesi ile beraber vajinada elastikiyet kaybı , doku sarkması olması vajinada genişlemelere, bollaşmaya,sarkmaya ve vajinal gevşemelere neden olur. Genellikle doğumlara bağlı vajinal genişlik ile beraber idrar torbasında ve barsaklarda da vaginaya doğru sarkma meydana gelir, buna sistorektosel denmektedir. İdrar torbasında sarkma idrar kaçırma (üriner inkontinans), sık idrara çıkma, cinsel ilişkide ağrı ,disparoni, gibi problemler ortaya çıkarabilmektedir. Vaginal genişleme aynı zamanda ilişki esnasında vaginada normal salgı artışını da engeller ve cinsel problemi daha da arttırır. Sonuç olarak vajina gevşer,bollaşır iç, dış genişliği artar ve cinsel haz alma azalır. Vajinadaki genişleme ve gevşeme aynı zamanda erkeğin duyacağı cinsel hazzı da azaltmaktadır.

Vajina estetiği, genital estetik yapılarak cerrahi olarak vajina daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları toparlayıp düzeltilmektedir.Bu ameliyata “Vaginoplasti “ ameliyatı denmektedir. Eğer vajina duvarında da sarkma var ise bu ameliyat ile sarkmış olan idrar torbası ve rektumun normal pozisyonlarına göre tamir edilmesi, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve eğer var ise idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesi gerçekleştirilmektedir. Eğer sorun sadece vajina girişinde bir genişleme var ise operasyon lokal anestezi ile de hekim ve hastanın tercihine göre yapılabilir. Fakat vajina girişindeki genişlemeye ek olarak idar torbasında ve/veya rektumda da sarkma var ise ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve hasta 1-2 gün sonra normal yaşantısına dönebilir. Cinsel yaşantı ise ortalama bu tür ameliyatlardan sonra 3-4 hafta sonra başlayabilir. Hastalığın ilerlemiş durumlarında rahim de aşağıya doğru sarkabilir (desensus uteri veya prolapsus uteri)ve vajinadan dışarıya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vajinal yoldan rahimin alınması gerekebilir. Bu ameliyata “vajina histerektomi” denmektedir.

Vajina anatomisini bozan bir diğer sebep de doğum sırasında kontrolsuz yırtılmayı engellemek için cerrahi olarak yapılan kesi yani epizyotomi işlemi sonrası kötü onarıma bağlı oluşan skatris ve vajina girişnde oluşan çöküntü, kabarık ya da kötü görünümlü izlerdir. Burada gelişen bu nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engeleyebilmektedir. Bu izlerin düzeltilmesi için genellikle lokal ya da nadiren genel anestezi altında var olan nedbe dokusu çıkartılır ve yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilip düzeltilir. Aynı esnada eğer var ise doğumlara bağlı olarak gelişen vajen yırtıkları da tamir edilir.Ameliyat vajinanın tam anlamıyla iyileşmesi 3-4 haftayı bulmaktadır. Bu süreç içerisinde enfeksiyon gelişmemesi için kadının hijyen kurallarına özen göstermesi, yani tuvalet sonrası temizliğini vajinadan anüse doğru yapması ve cinsel ilişkiden kaçınması ve antibiyotiği kullanması gerekmektedir.

Vajina estetiği fiyatları

...