Hergün  12.00 - 20.00
Pazar KAPALI
Whatsapp: 0539 8288152
 

HPV / Genital Siğil / Kondilom

 

HPV / KONDİLOM / GENİTAL SİĞİL NEDİR?  NEYE DENİR ?

Genital bölgede görülen  erkek ve kadında insan papilloma virusa –HPV- bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyon ve oluştorduğu lezyonlardır.

 180’den fazla farklı tipi bulunan bir grup virüsün adıdır ve daha çok 15-45 yaş arasındaki kişilerde sıklıkla görülmektedir.

HPV / KONDİLOM / GENİTAL SİĞİL EN SIK NEREDE VE KİMDE GÖRÜLÜR?

Bu virüslerin 40-50  kadarı cinsel  temas yolluyla  bulaşıp kadın-erkek genital sisteminin anatomik bölgelerinde penis ,vulva ,anüs, vagina, serviks, rektum, kasıklar, vajina girişi,rahim ağzı, apış arası  infekte edebilir ve bunun da 12 tipi serviks kanseri ile ilgili olabilmektedir.

HPV BULAŞTIĞI ZAMAN ERKEKTE VEYA KADINDA MUTLAKA BELİRTİ VERİR Mİ?

HPV  virüs ile enfekte kadın ve erkek  kişilerin çoğunda bir kondilom, genital siğil veya hpv kanseri gibi bulgu ortaya çıkmaz ve kişiler infekte olduklarının farkında değildir.

EN SIK HANGİ TİP HPV LER GÖRÜLMEKTE VE NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇMAKTADIR

Çok sayıda HPV tipi olmasına rağmen klinik olarak en çok  4 tip HPV anlamlıdır. Düşük riskli olanlan tipleri HPV Tip 6,11 , kondilomlar veya diğer bilinen ismi ile genital siğillere ve  abzen de düşük derece  Pap smear  test anomalilere yol açarken , maalesef  yüksek riskli tipleri  HPV Tip16,18 anormal Pap tsmear testlere (ASCUS, CİN1,CİN2,AGUS,CİN3,HSİL,HGSİL, LSİL, LGSİL)  ve kanserlere yol açabilir.

HPV VİRÜSÜ  NE SIKLIKTA TOPLUMDA VE KADIN İLE ERKEKLERDE  GÖRÜLÜR?

Toplumda ve ülkemiz Türkiyede her iki cinste de özellikle büyükşehirlerde gtiikçe artan bi sıklıkta görülmektedir.Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin %50-70’nin de hayatlarının bir dönemi genital HPV  virüs enfeksiyonu gelişebilir.

50 yaşlarındaki kadınların %80’ni ömürleri boyunca  genital HPV infeksiyonuna maruz kalmakta ancak %90’nı 2 yıl içinde HPV Pozitif iken HPV negatif hale gelmektedir.  Kadınlar ve özellikle erkeklerin 10’u ise persistan yani tekrarlayıcı hpvirus enfeksiyony geliştirmektedir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ  HPV NASIL BULAŞIR? KADINLAR MI YOKSA ERKEKLER Mİ DAHA BULAŞTIRICIDIR?

Bu virüs ile infekte kişi  ERKEK VE KADIN BİRNİRİNE TAM BİR CİNSEL İLİŞKİ OLMASA DAHİ CİNSEL TEMAS ile vajinal/ anal/ oral  temas sırasında deriden deriye direkt kolaylıkla  temas ile bulaşır.

BAKİRERDE GENİTAL SİĞİL HPV OLUR MU?

HPV bakirelerde genial siğil ve kondilom oluşumuna da sebep olabilmektedir.Deri temasıyla bulaşabildiğinden,tam bir cinsel ilişki yaşanmadan da hastalık  oluşur.

HPV HANGİ DURUMLARDA DAHA KOLAY BULAŞIR?

Erketen  kadına veya kadından erkeğe cinsel temasla bulaşabilen HPV virus ve genital siğil hastalığı bazı durumlarda çok daha kolay geçirgendir.Genital bölgede, kasklarda  ve makat çevresinde jilete bağlı çizikler,hemoroid, basur, anal fissür,  çatlaklar,ekzema, genital tahriş,pet alerjisi,uzun süreli vajinal akıntı ve genital herpes  gibi durumlar varsa hastalık  çok daha da kolay bulaşmaktadır.

HPV ENFEKSİYONU BULAŞTIKTAN NE KADAR SÜRE SONRA BELİRTİ VERİR? TEK BİR KEZ CİNSEL İLİŞKİ BULAŞMASI İÇİN YETERLİ MİDİR?

Tek bir cinsel temasla papilloma virüsün bulaşma şansı %50’dir .HPV ile bulaşık erkek veya kadın ile cinsel temastan haftalar,aylar hatta yıllar sonra bile bulgu verebilir.Bulaştıktan sonra belirti ortaya çıkması  en az 3 hafta en geç 8 yıldır

GENİTAL SİĞİL NEDİR, ERKEKTE VE KADINDA GENİTAL SİĞİLLER NEDEN OLUR? KONDİLOM OLARAK DA İSİMLENDİRİLEN GENİTAL SİĞİLLERİN GÖRÜNÜMÜ NASILDIR?

Human papilloma virus genital bölge deri ve mukozalarda hiç bir bulgu vermeden yıllarca yaşayabilir.Bazı kişilerde özellikle başlangıçta kadınlarda genital bölgelede pembe,kahverengi,düz , kabarık hatta ağaç dalları şeklinde veya  karnıbahar görünümünde olabilen , tek tek veya çok sayıda tekrarlamalar gösterebilen cinsel siğillere neden olabilir.Fazla nemli bir bölgedeyse  özelikle kasıkta ve vajina girişinde beyazımsı da görülebilir.

BÜTÜN HPV TİPLERİ GENİTAL SİĞİL YAPAR MI? KONDİLOMA SEBEP OLAN HPV ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Genital siğillere ve kondülomlara neden olan HPV tipleri ,vücudun diğer bölgelerinde oluşan olağan siğillerin kin den çok farklıdır ve onlardan bulaşmazlar.Genital siğiller çıktığı zaman  karşı cinse bulaştırıcılık çok fazladır  ve bu dönem  aktif virüs döbünemi olduğu kabul edilir. Cinsel siğillerin olmadığı dönem ise HPV  virüs uykuda  kabul edilir ancak bu dönem bile çok az da olsa cinsel temas ile partnere bulaştırıcılığı olabilir.

HPV VİRÜSÜ VÜCUTTAN TEMİZLENİR Mİ, NE KADAR SÜREDE HPV VÜCUTTAN ATILIR, HPV DEN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet HPV vücuttan atılır ve temizlenir, genital siğil varsa bunlar bittikten sonra virüs tipine ve kişinin bağışıklık sistemine göre ortalama 1-3 yılda hpv vücuttan temizlenir.Sağlıklı bir kişide bağışıklık sistemi  aylar hatta birkaç yıl içinde virüsü temizler ya da baskı etkisiz hale getirererk baskı altında tutabilir.Nadiren özellikle ciddi bağışıklık sorunu olan kişilerde ve birden fazla hpv taşiyanlarda erkek veya kadın olsun fark etmez, dirençli-inatçı olarak da isimlendirilen persistan hpv  enfeksiyon sonucu genital bölgede  kansere sebep edebilecek değişikliklere hatta kanserlere neden olabilir.

HPV NİN VÜCUTTAN ATILMASINI ENGELLEYEN SEBEPLER NELERDİR. GENİTAL SİĞİLLER NEDEN ÇOK TEKRARLAR?

Bazı kişiler HP ok uzun süre kalır ve genital siğiller çok sık ve çok sayıda uzun yıllar tekrar edebilir.Düzensiz yaşam, sters, depresyon, guatr-şeker-hormon hastalıklarının bulunması,beslenme bozukluğu,sigara içimi,cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların varlığı,doğum kontrol ilaçları,hormon hapları, antidepresan ilaçlar, östrogen yüksekliği,cinsel partner sayısı,çok erken yaşta cinsel ilişki başlaması risk faktörleridir.

Bağışıklık sisteminde ciddi  sorun olan kişilerde kondilomların gelişmesi  daha şiddetli seyredebilir veya genital siğil tedavisine  daha zor yanıt verebilir ve genital siğil tekrarlama riski daha yüksektir.

GENİTALSİĞİL TANISI NASIL KONUR, HPV TESTİ VE HPV TİPLEME NEDİR NASIL YAPILIR?

HPV UZMANI DOKTOR tarafından  muayne ile genital lezyonların görülmesiyle; kadında jinekolojik muayene ile göz veya kolposkopi yardımı ile seviksteki değişikliklerin smear ile değerlendirilmesiyle tanı konabilir. Bazen genital siğilin hpv ye bağlı bikondilom mu yoksa başka bi oluşum mu ayırıcı tanı için biopsi alınması gerekebilir. Ayrıca  HPV DNA ve HPV  tiplerini saptayan özel genetik testler yapılabilir. Smear testi rahim ağzı kanseri , vajina  kanseri ve kanser öncesi değişiklikleri saptamada ilk tercih edilen  testidir.

HPV  TEDAVİSİ NEDİR? HPV NİN KESİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

HPV’yi  yok eden öldüren ağızdan alınan veya iğne yöntemi ile parenteral yoldan  hedefleyen özel bir anti viral tedavi ve ilaç bulunmamaktadır.  HPV yi tedavi eden kişinin bağışıklık sistemidir. Genital siğiller tedavi edildikten sonra immun sistem devreye girerek HPV nin vücuttan atılmasını sağlar

GENİTAL SİĞİLTEDAVİSİ, KONDİLOM TEDAVİ YÖNTEMLERİ, ERKEKLERDE VE KADINDA GENİTAL SİĞİLTEDAVİSİ NASIL YAPILIR, EN İYİ GENİTAL SİĞİL TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Genital bölgedeki siğillerin tedavisindeki amaç , hpv siğillerini ortadan kaldırıp bulaşma riskini azaltmak ve hpv nin vücuttan atılmasını hızlandırmaktır.
Kondilom  Lezyonların lokalizasyonu, çıkma sayısı, genital bölgedeki yaygınlığı, lezyonunbüyüklüğü, uygulanacak en etkili tedavinin maliyeti ve kondilom tedavisinin  yan etkilerine göre tedavi şekli ve  yöntemi seçilir.

Genital siğil tedavisi için mevcut olan seçenekler;Elektrokoter(koter yakma tedavisi), kriyoterapi ( azot gazı ile dondurma tedavisi), podofilin, trikloroasetik asit (TCA), 5_florourasil,İmiquimod krem (Aldara) , sinekateşinler, LEEP yakma tedavisi ve lazer tedavi şeçenekleridir.
Bu tedavilerin hepsinde haftalar hatta aylar süren tekrarlayan uygulamalar gerklidir.Tam bir tedavi sonrasında bile genital siğillerin sağlam görülen deride kalan virüslere bağlı tekrralama olasılığı vardır.Bu nedenle tedavi sonrasında en az 10 yıllık periodik takip ve kadınlarda düzenli servikal tarama (Pap smear) ve kontrolü ihmal etmemesi gerekmektedir.

HPV DEN NASIL KORUNURSUNUZ ?

HPV de de geçerli olam tabii kit üm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda  korunmak için en güvenilir yol cinsel temastan kaçınmak ya da hpv taşımadığı  bilinen bir cinsel eşle tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Her zaman mümkün olmasa da HPV konusunda mümkün olduğunca az sayıda ve dikkatli partner seçmektir.

Çift tedavisi çok önemlidir , ayrıca çift tedavisi sırasında genital siğilleri olanların tedavileri tamam lanıncaya kadar cinsel ilişkide bulunmama sı gerekmektedir.
Prezervatif c,nsel ,i,şkisırasında  genital derinin tamamını örtemediğinden koruyuculukları hpv virüsü  kesin değildir.Cinsel ilişki sonrası kadınlarda olduğu gibierkeklerin de cinsel bölgeyi yıkaması ,idrar yapmak,özel antiseptiklerle genital bölgeyi temizlemek cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kesin korunma sağlamaz.

HPV AŞISI NEDİR, GARDASİL VE CERVARiX KULLANıMI

Koruyucu HPV aşıları Gardasil ve Cervarix HPV y bağlı  hastalıkların oluşma ve yayılmasını önleyen en etkili yöntemdir. Düzenli bir aşılama ile HPV eliminasyonu sağlanırsa servix %100 , anal %90, vulvo-vajinal %40, penis %50 ve orofarenks %33-74  kanserlerinde azalma beklenmektedir. Virüsün bir tipiyle enfekte olan erkek ve kadınlar aşı sayesinde diğer virüs tiplerine karşı da korunabileceklerin den ve nüksleri önleyebileceğin den genital siğili olan hastalara da HPV aşısı uygulanabilmektedir.

HPV YE KARŞI NASIL MÜCADELE EDEBİLİRSİNİZ

Genital siğiliniz, kondilomunuz varsa bu durumu en kısa sürede eşinize-cinsel partnerinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın. Sizde veya partnerinizde genital siğil gibi  bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da doktorunuzdan yardım alıp bunları da  araştırılmanız gerekli olmaktadır.

 

 

HPV / Kondilom / Genital Siğil Tedavi Merkezi İstanbul

...